top of page

Dysfunkcia črevnej bariéry

Črevná bariéra je kľúčová pre udržiavanie bariéry medzi črevom a zvyškom tela, aby sa zabránilo prechodu škodlivého obsahu lumenu. Dysfunkcia tejto bariéry je spojená s ochoreniami ako sú potravinové alergie, syndróm dráždivého čreva ( IBS ) a cukrovka.


Bariéra sa skladá z fyzických prvkov ako je epitelová vrstva a hlien a biochemických prvkov ako sú napr. žlč. Chráni pred mikroorganizmami, toxínmi a antigénmi. Mikrobióm čreva tiež zohráva úlohu, ovplyvňuje funkciu bariéry rôznymi mechanizmami. Celkovo je črevná bariéra zásadná pre zdravie, chráni sliznicové tkanivá a obehový systém.

Bežné príčiny poškodenia črevnej bariéry

Príčiny dysfunkcie črevnej bariéry zahŕňajú známe stavy ako sú potravinové alergie, infekcie a zápalové ochorenie čriev. Existujú aj hypotézy, ktoré poukazujú na prepojenia s celiakiou, metabolickým syndrómom a cukrovkou, pričom rôzne rizikové faktory, ako je nerovnováha mikrobioty a imunitná odpoveď, prispievajú k jej dysfunkcii.


  • Potravinové alergie ako príčina dysfunkcie črevnej bariéry

    Potravinové alergie môžu oslabiť črevnú sliznicu prostredníctvom imunitnej reakcie, vedúc k dysfunkcii bariéry a zvýšenej priepustnosti.


  • Mikrobiálne infekcie spôsobujúce dysfunkciu črevnej bariéry:

    Mikrobiálne infekcie môžu narušiť črevnú bariéru, umožňujúc škodlivým mikroorganizmom preniknúť do tela a prispievať k stavom ako IBS

  • Syndróm dráždivého čreva ( IBS )

    Zvýšená črevná priepustnosť v dôsledku dysfunkcie slizničnej bariéry môže prispievať k príznakom IBS ako je bolesť brucha a zmenené črevné návyky.


  • Zápalové ochorenie čriev ( IBD )

    Pri IBD dysfunkcia črevnej bariéry umožňuje prenikanie škodlivých molekúl, čo spôsobuje zápal v dôsledku narušenia epitelových a imunitných obrán.


  • Celiakia, symptóm dysfunkcie črevnej bariéry

    Zápal z lepku pri celiakii spôsobuje dysfunkciu črevnej bariéry, vedúc k príznakom ako hnačka, nepohodlie a nedostatok živín.


  • Metabolický syndróm

    Dysfunkcia črevnej bariéry môže prispieť k metabolickému syndrómu umožnením vstupu škodlivých látok do tela, čo potenciálne vedie k systémovému zápalu.


  • Dysfunkcia črevnej bariéry spojená s nealkoholovým stukovatením pečene

    Dysfunkcia črevnej bariéry môže zhoršiť nealkoholové stukovatenie pečene v dôsledku zvýšenej expozície prozápalovým molekulám.


  • Dysfunkcia črevnej bariéry spôsobená cukrovkou

    Cukrovka mení črevnú mikrobiotu a oslabuje črevnú bariéru, čo ovplyvňuje jej integritu.


  • Septický šok

    Dysfunkcia črevnej bariéry umožňuje baktériám/toxínom preniknúť do obehu, vedúc k systémovému zápalu a prípadne k septickému šoku.

Bežné príznaky

Nevoľnosť: Nevoľnosť vzniká z zápalových reakcií v dôsledku prechodu škodlivých obsahov cez narušenú črevnú bariéru.


Nadúvanie: Nadúvanie vzniká z narušeného zadržiavania črevných obsahov, vedúc k zápalu a nadmernej produkcii plynu.


Zvracanie: Zvracanie sa vyskytuje v dôsledku vystaveniu škodlivým látkam z narušenej črevnej bariéry.


Hnačka: Hnačka sa vyskytuje z dôvodu narušeného zadržiavania obsahu lumenu črevnou bariérou, vedúc k zápalu a zvýšenej priepustnosti.


Podvýživa: Podvýživa nastáva v dôsledku narušeného vstrebávania živín spôsobeného dysfunkciou črevnej bariéry, vedúc k nutričným nedostatkom, napriek dostatočnému príjmu potravy.


Úbytok na váhe: Úbytok na váhe sa vyskytuje v dôsledku malabsorpcie živín a zápalu z narušenej črevnej bariéry.


Bolesť brucha/nepohodlie: Bolesť brucha spôsobená dysfunkciou črevnej bariéry vzniká zo zápalu spôsobeného translokovanými mikroorganizmami a toxínmi.


Zápcha: Zápcha vzniká z narušenej funkcie črevnej bariéry, vedúc k nevyváženému vstrebávaniu tekutín a zmenenej črevnej mikrobiote, čo spôsobuje tvrdé stolice a ťažkosti pri vyprázdňovaní.


Steatorea: Steatorea zahŕňa mastné stolice z dôvodu narušeného vstrebávania lipidov.


Únava: Únava vzniká zo systémového zápalu a nedostatkov živín.

Liečba

Liečba dysfunkcie črevnej bariéry sa často sústredí na riešenie základných stavov, ako je nadmerný rast baktérií v tenkom čreve ( SIBO ) a zahŕňa diétne úpravy, alebo antibiotiká na zníženie bakteriálneho premnoženia, niekedy doplnene protizápalovými liekmi. Riešenie integrity črevnej sliznice môže zahŕňať zmeny životného štýlu a výživové doplnky zamerané na obnovenie rovnováhy črevnej mikrobioty a posilnenie slizničnej vrstvy. Tento terapeutický prístup zameranie sa na príznaky a zlepšenie funkcie bariéry skôr než liečenie základnej príčiny, pretože úplná obnova bariéry je zložitá.

Úloha výživy v terapií

  • Low FODMAP diéta: Low FODMAP diéta, obsahujúca málo fermentovateľných oligosacharidov, disacharidov, monosacharidov a polyolov (FODMAPs), môže pomôcť zlepšiť príznaky, ako sú bolesť brucha a nadúvanie. **Je určená na krátkodobé až strednodobé použitie a zvýšenie príjmu rozpustnej vlákniny môže byť tiež prospešné.**


  • Doplnky probiotík: Doplnky probiotík môžu zmeniť fermentačné vzory v čreve, zlepšiť funkciu epitelovej bariéry čreva a znížiť viscerálnu precitlivenosť. Tieto činnosti pomáhajú pri manažmente a zlepšovaní podmienených súvisiacich príznakov, hoci špecifické odporúčania týkajúce sa kmeňov a dávkovania sa líšia kvôli nekonzistentným výsledkom štúdií.


  • Doplnky glutamínu pre dysfunkciu črevnej bariéry: Doplnky glutamínu sú odporúčané na podporu integrity črevnej bariéry. Pomáhajú udržiavať črevný epitel, čím podporujú zdravú črevnú mikrobiotu. Správne doplnenie môže prispieť k syntéze krátkoreťazcových mastných kyselín a dôležitých vitamínov, ako sú niektoré B vitamíny a vitamín K, čím prispievajú k celkovému zdraviu čreva.


autorka: MSc. Lenka Melišková, Nutričný špecialista - SIBO a funkčné poruchy trávenia.

Súvisiace články

© 2024 Mgr. Lenka Melišková - NutriRemedies
bottom of page